Oferta Kontakt
nie zalogowano

POZNAŃ-MIASTO KOMPAKTOWE

2 marca

POZNAŃ-MIASTO KOMPAKTOWE

Poznań przez lata "cierpiał" na niedobór hotelowych miejsc noclegowych. Sytuację ratowały i nadal ratują apartamenty i obiekty typu BB (często o bardzo wysokim standardzie!) Niestety z brakiem dużych hoteli łączył się deficyt przestrzeni, umożliwiających organizację dużych eventów. Były w stolicy wielkopolski, i są nadal, obiekty oczywiste jak Targi (Poznań Congress Center). Ale czy to nie za mało, by uznać Poznań za miasto przyjazne spotkaniom i dużym eventom?

Miasto kompaktowe
Sam Poznań jako miasto, wydaje się być idealnym miejscem na zorganizowanie dużych eventów czy kongresów. Jest świetnie skomunikowany zarówno dzięki sieci autostrad i dróg ekspresowych jak i kolei czy połączeniom lotniczym. Na stronie PLOT, stowarzyszenia założonego z inicjatywy Miasta Poznań, jako atut wymieniona jest "kompaktowość miasta". "Tym co wyróżnia Poznań spośród innych europejskich metropolii jest jego kompaktowość. Oznacza to, że z lotniska do centrum miasta jest niecałe 7 km, a cała główna baza hotelowa(...) i Dworzec Kolejowy znajdują się w zasięgu krótkiego spaceru. Warto dodać, że za taksówkę z lotniska zapłacimy jedynie od 3 do 7 Euro!"(1) Trudno nie zgodzić się z tym argumentem!

Ale czy Poznań posiada odpowiednie zaplecze konferencyjne?

Czy wykorzystuje swój potencjał? Jak prezentuje się na tle innych dużych miast?

Browar, Browar i jeszcze raz Concordia
Po 2000 roku na eventowej mapie Poznania pojawiły się obiekty niezwykle charakterystyczne. W 2003 roku Stary Browar - znany już chyba w całej Polsce obiekt łączący biznes ze sztuką. Wielokrotnie nagradzany, stał się architektoniczną ikoną Poznania.  Jego przestrzenie przyciągnęły i nadal przyciągają wielu zwolenników imprez w industrialnych wnętrzach. W 2011 roku powitaliśmy nowy obiekt - w budynku dawnej drukarni przy Zwierzynieckiej, otwarto Concordia Design. Szczęśliwie, w procesie renowacji, nie zgubiono niepowtarzalnego charakteru miejsca. Od samego początku Concordia mocno związana jest ze sztuką i wzornictwem (otwarcie Concordii uświetniła m.in. Patricia Urquiola!) co nadaje miejscu szczególnego klimatu.

Muzyka na Stadionie
Koncertem Stinga w 2010 roku, Stadion Miejski (Inea Stadion) oficjalnie otworzył swoje podwoje po przebudowie. Od tamtej pory, gościły na nim takie tuzy jak Iron Maiden czy Alicia Keys. Stadion dysponuje kilkunastoma salami; od najmniejszych, saloników na niewielkie spotkania, po przestrzenie mogące przyjąć nawet kilka tysięcy osób. Jak na "miasto kompaktowe" przystało, stadion oddalony jest tylko 4 km od dworca kolejowego. Komunikacją miejską dojechać można niemalże pod bramę INEA Stadionu.

Konferencje i szkolenia pod numerem 12
W Poznaniu jednak ciągle brakowało miejsc z jednej strony świadczących wysokie usługi- jak w Browarze czy Concordii, ale w biznesowym entourage'u. Odpowiedzią stały się eleganckie centra konferencyjne. W centrum Poznania znajdują się 2 kamienice. Obie mają świetną lokalizację, obie usytuowane pod numerem 12!
Młyńska 12 i Ogrodowa 12, to kameralne miejsca idealne na szkolenia, spotkania biznesowe czy rozmowy rekrutacyjne. Ogrodowa 12, co rzadkie w centrum miasta, dysponuje 40 miejscami parkingowymi. Na Młyńskiej 12, do dyspozycji jest piękny dziedziniec oraz urokliwy taras na dachu!

Quo Vadis Poznań?
Z roku na rok poprawia się kondycja polskiej bazy noclegowej i konferencyjnej.  Od dekady ilość powierzchni hotelowych w Polsce zwiększyła się o 80%. Poznań jest mocno osadzony w tym trendzie. Tylko w ostatnim czasie otwarto czterogwiazdkowy hotel DeSilva i budżetowy MeetHotel**. Na ukończeniu jest hotel Altus, dzięki któremu odmieniona została jedna z wież kompleksu Alfa, w centrum miasta. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnego obiektu- Hampton by Hilton czyli "ekonomicznej" wersji hotelu światowej marki. Przebudowuje się flagowy niegdyś poznański hotel- przy placu Andersa 1- powstanie kompleks łączący Ibis Poznań Centrum i Novotel Poznań Centrum. To hotelowe combo będzie łącznie oferowało ponad 500 pokoi. To również dobra wiadomość dla organizatorów dużych eventów- hotel dysponuje niemal 1000 metrową salą!

Biznes górą!
Brzmi dobrze? Oczywiście, ale to wciąż mało w świetle danych zawartych w raporcie "Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2017" wydanym przez Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej. Wynika z nich, że Miasto Poznań zajęło 2 miejsce w zestawieniu wykazanych spotkań i wydarzeń biznesowych. Dla Poznania do awans i wynik o 57% wyższy niż osiągnięty w poprzedniej edycji badań. Ponad 5 tysięcy spotkań, z czego aż 97% to spotkania konferencyjne i korporacyjne, a tylko 3% targowe. Zaskakujące? Poznań od lat kojarzony z przemysłem wystawienniczym, zwrócił się w stronię biznesu!

W stolicy wielkopolski DZIEJE SIĘ! Jak wyżej pisaliśmy, powstają nowe obiekty hotelowe i konferencyjne. Dodatkowo, mocno ruszył rynek mniejszych centrów szkoleniowo-konferencyjnych i biur coworkingowych. Ale te wszystkie działania nie rozwiązują problemu, jakim jest brak przestrzeni eventowych. Na palcach jednej ręki można policzyć miejsca w Poznaniu, w których  można zrealizować bankiet dla więcej niż 500 osób. Brakuje wielofunkcyjnych, pozbawionych barier architektonicznych, dużych obiektów eventowych. Ale być może rynek wymusi takie inwestycje? Na to liczymy i czekamy!

 

(1)    http://www.poznan.travel/pl/r/biznes/dlaczego-poznan-why-poznan-warum-poznan

 

 


Wyszukaj na skróty

Obiekty w największych miastach:

Warszawa (224) Kraków (141) Poznań (124) Trójmiasto (102) Wrocław (76) Gdańsk (59) Zakopane (47) Łódź (47) Lublin (41) Katowice (32) Szczecin (28) Karpacz (25)

Makroregiony:

centrum (880) południe (814) północ (488) zachód (277) wschód (216)

Konferencje według miast:

Lublin  (11) Warszawa  (8) Poznań  (2) Wrocław  (1)

Konferencje według kategorii:

marketing  (7) edukacyjna  (6) zarządzanie   (2) medycyna  (2) zdrowie i uroda  (1) sprzedaż  (1) ekologia  (1) techniczna  (1) logistyka  (1)

Usługi według kategorii:

Rekreacja i sport  (107) Obsługa techniczna  (82) Personel  (72) Atrakcje lokalne  (62) Wyposażenie wnętrz i plenerów  (55) Rozrywka  (55) Transport  (39) Catering  (31) Muzyka  (31) Organizatorzy  (26) Gadżety  (6) Internet  (4) Szkolenia  (4) Warsztaty tematyczne  (3) Inne  (3)

Pakiety promocyjne według miast:

Ustka  (19) Poznań  (16) Kudowa Zdrój  (15) Licheń Stary  (15) Kołobrzeg  (15) Warszawa  (13) Trojanów  (13) Białowieża  (11) Jastrzębia Góra  (11) Chlewiska  (9) Warka  (9) Żelechów  (9) Gdynia  (9) Świeradów Zdrój  (8) Radziejowice  (8) Powidz  (7) Mikołajki  (7) Kościerzyna  (7) Kraków  (7) Wisła  (7) Zakopane  (7) Łeba  (7) Opalenica  (6) Dosłońce-Dale  (6) Łódź  (6) Busko-Zdrój  (6) Słupsk  (6) Chobienice  (5) Rawa Mazowiecka  (5) Konstancin -Jeziorna  (5) Murzasichle  (5) Juszczyn  (5) Worliny  (4) Serock  (4) Szczyrk  (4) Starachowice  (4) Wieleń  (4) Gdańsk  (4) Kromerowo  (4) Nałęczów  (4) Mielno  (4) Barczewo  (4) Gniew  (4) Sopot  (3) Wrocław  (3) Stryszawa  (3) Katowice  (3) Okuninka  (3) Boszkowo-Letnisko  (3) Zalesie  (3) Nowe Brzesko  (3) Kazimierz Dolny  (3) Galiny  (2) Prószków  (2) Dobczyce  (2) Toruń  (2) Lubicz  (2) Białka Tatrzańska  (2) Krynica-Zdrój  (2) Kłodzko  (2) Łochów  (2) Gdańsk Sobieszewo  (2) Małe Ciche  (2) Arłamów  (2) Limanowa  (1) Spychowo  (1) Pogorzelica  (1) Karpacz  (1) Cierpice  (1) Baranów Sandomierski  (1) Mrągowo  (1) Spała  (1) Gietrzwałd  (1)